Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o hamulcach tarczowych w rowerach szosowych

Dzisiejsze rowery szosowe mają większe możliwości niż kiedykolwiek wcześniej, a to dzięki żądnym przygód kolarzom, którzy postanowili wyjechać poza gładką szosę. To oni zwiększyli oczekiwania wobec rowerów szosowych, a niektóre kolejne ważne osiągnięcia technologiczne ułatwiają jazdę wszystkim kolarzom, bez względu na to, czy jeżdżą po gładkiej nawierzchni, czy po bardziej wyboistych drogach.

Najważniejszą nową technologią do rowerów szosowych są hamulce tarczowe. W rowerach górskich były stosowane od lat, jednak do niedawna uważano je za zbyt ciężkie do rowerów szosowych. Dziś jednak lżejsze i bardziej kompaktowe szosowe hamulce tarczowe są coraz powszechniejsze w rowerach szosowych.

W przeciwieństwie do tradycyjnych hamulców szczękowych, które spowalniają obroty koła, dociskając miękkie gumowe klocki bezpośrednio do obręczy, hamulec tarczowy ma tarczę zamocowaną do piasty koła, na którą siłę hamującą wywierają zaciski mocowane bezpośrednio do ramy. Hamulce tarczowe stosowane są w samochodach, motocyklach i prawie wszystkich rowerach terenowych, za czym przemawia ich wszechstronność i wysoka siła hamowania.

Oglądnij film – napisy w języku polskim

Hamulce szczękowe vs. hamulce tarczowe

Tradycyjne hamulce szczękowe są zawsze dobrym rozwiązaniem i są nadal stosowane w wielu rowerach Treka. Jednak dziś, każda platforma szosowa Treka jest również dostępna w wariancie z hamulcami tarczowymi. Hamulce szczękowe są bardzo proste w obsłudze i utrzymaniu, natomiast hamulce tarczowe działają wprawdzie niezawodnie i mają minimalne wymagania obsługowe, jednak ich serwis i regulacje są bardziej skomplikowane niż w hamulcach szczękowych.

Hamulce tarczowe w rowerach szosowych są korzystne dla wszystkich kolarzy, nawet tych, którzy nigdy nie zbaczają z gładkiej nawierzchni. Jednak najbardziej skorzystają rowerzyści mieszkający w bardziej górzystej i wilgotnej okolicy, jeżdżący po bardziej nierównych drogach i szutrach, odbywający dłuższe wyprawy lub planujący jazdę w mokrych i błotnistych warunkach.

Gdziekolwiek jeździsz, jeśli priorytetowo traktujesz wszechstronność, poważnie rozważ rower szosowy z hamulcami tarczowymi. Co zyskujesz?

Większa siła hamowania

Hamulce tarczowe mają znacznie większą siłę hamowania niż hamulce szczękowe. Można nimi hamować, naciskając klamkę jednym palcem, co sprawia, że doskonale sprawdzają się na długich zjazdach.

Lepsza modulacja siły hamowania

Modulacja oznacza możliwość hamowania z różną siłą. Hamulec o dobrej modulacji umożliwia jadącemu precyzyjne dozowanie siły hamowania.

Większy prześwit opony

W ostatnich latach szersze opony zyskują popularność również w rowerach szosowych, ze względu na lepszą trakcję i zwiększony poziom komfortu. Rowery szosowe z hamulcami tarczowymi umożliwiają założenie znacznie szerszych opon niż te z hamulcami szczękowymi.

Jazda w każdych warunkach

W warunkach mokrych i w zapyleniu skuteczność hamulców szczękowych maleje. Hamulce tarczowe działają w każdych warunkach pogodowych i po zabrudzeniu, jeżeli więc zamierzasz jeździć przy niesprzyjającej aurze i w terenie, postaw na tarcze.

Konkluzja

Mimo, że hamulce tarczowe są stosunkowo nowym rozwiązaniem w kolarstwie szosowym, to w tej kategorii stanowią dużą innowację i pozostaną na szosie na dłużej. Należy mieć to na uwadze przy zakupie nowego roweru szosowego.

Jeśli pragniesz najlżejszej opcji hamowania lub po prostu preferujesz klasyczny styl i wyczucie tradycyjnego roweru szosowego, wybierz hamulce szczękowe. Jednak hamulce tarczowe zapewniają większą uniwersalność i lepszą siłę hamowania w każdych warunkach pogodowych, a w cięższym terenie, np. na szutrze lub żwirze stają się koniecznością.

Oryginalny tekst można znaleźć na stronie trekbikes.com

Shopping Cart

No products in the cart.

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other